Uuest õppeaastast tõuseb Tartu lasteaedades ja koolides toitlustuse hind

© https://tartu.ee/et/uudised/uuest-oppeaastast-touseb-tartu-lasteaedades-...

Tartu koolides ja lasteaedades muutub uuest õppeaastast toitlustuse hind. Lapsevanema osalus tõuseb sõltuvalt kooliastmest 0,20 – 0,35 eurot päeva eest, lasteaedades tasub tegevuskulu hinnatõusu eest täielikult Tartu linn.

Uuest õppeaastast on koolilõuna eest makstav vanemapoolne maksimaalne summa ühes kuus 7.35 eurot (1. - 4. kl), 13.65 eurot (5. - 9. kl) ja 21 eurot (gümnaasiumiastmes).

„Koolilõuna hind on Tartu koolides kehtinud alates 2018. aastast. Praegune toorainete ja alampalga hinnatõus sunnib meid koolitoidu hindu üle vaatama, et tagada lastele mitmekesine ja tervislik söök,“ selgitas abilinnapea Priit Humal. Ta lisas, et Tartu linn on kehtestanud koolitoidu hangetes kõrgemad kvaliteedinõuded kui riigi poolt on sätestatud.

Tartus maksab praegu koolilõuna 1. - 4. klassi õpilastele 1,25 eurot päevas, 5. - 9. klassi õpilastele 1,50 ning gümnaasiumiastme õpilastele 1,70 eurot päevas.

Viimase nelja aastaga on tarbijahinnaindeks toidukaupade osas tõusnud ligi 20 protsenti ning viimasel aastal on järsult kallinenud ka toidukaubad, mis moodustavad koolilõuna valmistamisel märkimisväärse osa - kartul (hinnatõus 110%), värske kala (35%) ja värske köögivili (27%). Hindade kasvuprotsent on välja toodud võrrelduna 2020. a detsembri ja 2021. a detsembri hindasid, toidukaupade hinnatõus on jätkunud ka sel aastal. Nelja aastaga on ligi 31 protsenti tõusnud ka alampalk ning toitlustajate kulusid tõstavad ka hüppeliselt kasvanud energia- ja kütusehinnad ning tööjõukulude üldine tõus.

Samadel põhjustel on tekkinud vajadus üle vaadata lasteaedades toitlustuse tegevuskulude hinnad. Tegevuskulu hinnamuutuse, mis tõuseb lapse kohta 0,25 - 0,45 eurot päevas, tasub kohalik omavalitsus. Tooraine eest makstava osa hinna üle otsustab iga lasteaia hoolekogu. Kokku läheb lasteaia tegevuskulu hinnatõus linnale maksma 2022. aastal ligi 50 000 eurot.

Alates 1. septembrist 2022 on Tartu linna munitsipaalkoolides uued koolilõuna hinnad:

1. 1. - 4. klassi õpilastele 1,45 eurot päevas, millest lapsevanem maksab 0,35 eurot (varasemalt lapsevanema osalus puudus);
  2. 5. - 9. klassi õpilastele 1,75 eurot päevas, millest lapsevanem maksab 0,65 eurot (varasemalt 0,45 eurot);
  3.  gümnaasiumiastme õpilastele 2,00 eurot päevas, millest lapsevanem maksab 1 euro (varasemalt 0,70 eurot).

Lapsevanema osalus koolilõuna eest tasumisel on oluline ka selle poolest, et seeläbi innustada lapsevanemaid märkima lapsi koolilõunat tellima või sellest loobuma. Koolilõuna tellimine käib Tartus läbi veebikeskkonna ARNO ning nelja-aastane periood on näidanud, et märkimisväärne hulk algklasside lapsevanemaid ei märgi oma last ARNO-s lõunasöögilt puudujaks. Seetõttu valmistatakse toit kõigile 1.- 4. klassi lastele, olenemata sellest, kas nad söövad või ei, mis omakorda tekitab palju toiduraiskamist.

Selleks, et koolilõuna hind oleks jooksvalt kooskõlas muutustega, mis hõlmavad hinnatõuse nii tööjõu- kui tooraineturul, siis on kavas järgmistel aastatel kasutada koolilõuna hinna kujundamisel indekseerimismudelit, mille tulemusena muutub koolilõuna hind vastavalt tarbijahinnaindeksile ning alampalga muutustele.